MERAK ETTİKLERİNİZ

Margarinler hakkında sık sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.
Margarin nasıl üretilir?
Margarin, %100 bitkisel yağlardan üretilir. Margarin üretiminde önce uygun olan katı ve sıvı yağ bileşimi, daha sonra da bu bileşimin, yağsız süt veya süt proteini gibi yağ dışındaki bileşenler ve su ile karıştırılmasıyla istenilen lezzet ve besin değerleri belirlenir.
Margarinin kalıp şeklinde bir forma sahip olmasının nedeni nedir?
Yağların bir kalıp formatında durmasını sağlayan uygulanan fiziksel kristalizasyon işlemleridir.
Margarinde kolesterol var mıdır?
Kolesterol, hayvansal ürünlerde bulunur. Bitkisel ürünlerde kolesterol yoktur. Margarinler bitkisel yağlardan üretildikleri için kolesterol içermez.
Palm yağının margarindeki rolü nedir?
Fonksiyonel özellikleriyle dünyada en çok tüketilen bitkisel yağ konumunda olan palm yağı, “Elaeis guineensis” olarak bilinen ve Malezya, Batı ve Orta Afrika ile Endonezya’da ekimi yaygın olarak ağacın meyvesinin (yağ oranı %50) pulp bölümünden elde edilir.

Palm yağı, trans yağların oluştuğu kısmi katılaştırma için uygulanan prosese gerek kalmadan doğal özellikleri sayesinde doğrudan kullanılır. Oda sıcaklığında katı veya yarı katı halde olabilen tek bitkisel yağdır. Kremsi ve pürüzsüz bir dokuya sahiptir. Palm yağının oda sıcaklığında katı halde bulunması, yüksek pişirme sıcaklıklarında dayanıklılığı, yüksek sıcaklıklarda bile özelliklerini koruması, bazı gıda ürünlerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri için önemli bir avantajdır.  Palm yağı ayrıca alfa, beta, gama, delta tokotrienoller ve tokoferoller, karotenoidler, steroller, fosfolipitler, glikolipitler ve koenzim Q10 içerir. Karotenler ve tokoferoller, palm yağına stabilite sağlar ve besin değeri katar.

Çeşitli hazır gıdalarda ve “modern margarin” üretiminde palm yağı, tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.  Çünkü palm yağı, doğal haliyle trans yağ içermediği gibi, bir doymamışlık ölçütü olan iyot sayısının düşük olması da, bileşiminde yer aldığı yağın yumuşak ya da katı kıvamda olmasını sağlamaktadır.

Palm yağı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ortak kuruluşu olan Codex Alimentarius Commission (CAC) tarafından 17 yemeklik yağ çeşidinden biri olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde de palm yağının gıda ürünlerinde kullanımına ilişkin mevzuat, ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmalar ve veriler ışığında hazırlanmıştır. Söz konusu mevzuatta palm yağının taşıması gereken fiziksel ve kimyasal özellikler yer almaktadır.  
Orkide Vegan Bitkisel Margarin neden Omega 3 yönünden zengindir?
Bağışıklığı destekleyen Omega 3; vücutta üretilemediğinden, gıdalardan alınması gerekir. 

Bir Omega-3 yağ asidi olan Alfa Linolenik Asit (ALA); yeşil yapraklı sebzelerde, fındıkta, kanola ve keten tohumu yağı gibi bitkisel yağlarda yüksek oranda bulunmaktadır.  

Orkide Vegan Bitkisel Margarin, Omega 3'ün doğal kaynakları olan bitkisel yağlardan üretildiği için aynı zamanda Omega 3 kaynağıdır.  Orkide Vegan, 100 gramda 3,2 g Alfa Linolenik Asit (ALA) içerir. Orkide Vegan, A ve D vitamini yönünden de zengindir.
Margarin nerelerde kullanılır?
Margarinin geniş bir kullanım alanı vardır. Kahvaltılarda doğrudan ekmek üstü kullanılabileceği gibi omletlerin hazırlanmasında, öğle ve akşam öğünlerinde sıcak yemekler, pilav ve makarnalarda, çay saatlerine eşlik eden hamur işlerinde kullanılabilir.
Trans yağ nedir?
Yağ asitlerinin işlemlerin etkisiyle yapısal değişikliğe uğraması sonucu ortaya çıkan yağ asitlerine “trans yağ” denir.

Trans yağın kalp sağlığı için riskli olduğunun araştırmalarla ortaya konulması ile ülkemizde üretilen modern margarinlerde trans yağ oranı %1'in altına indirilmiştir. Bu oranın altında trans yağ içeren besinler, etiketleme tebliğine göre “trans yağ içermez” olarak kabul edilir.  

Margarin ambalajlarında bulunan "<%1" ibaresi, margarinlerin %1'den daha düşük oranlarda trans yağ içerdiğini ifade eder. Mevzuat, bu düzeydeki trans yağ oranı için "Trans yağ içermez" ibaresinin kullanılmasına izin vermektedir.

Orkide margarin ürünleri trans yağ içermez ve ambalajlarında “trans yağ yoktur” ifadesi yer alır. 
Paket ve kase margarinlerin yağ içeriği aynı mıdır?
Paket ve kase ambalajlarda üretilen margarinler aynı yağ oranına sahip değildir. Kaselerde doymuş yağ içeriği daha düşüktür ve sürülebilir bir kıvamdadır. Paket margarinler ise daha farklı doymuş ve doymamış yağ içeriklerine sahiptir.
Orkide Vegan Bitkisel Margarin, neden V-Label EU sertifikasına sahiptir?
V-Label, vegan ve vejetaryen ürün ve hizmetleri etiketlemek için kullanılan uluslararası düzeyde kabul görmüş, tescilli bir semboldür. Alışveriş yaparken tüketicilere kolaylık sağlayacak basit ve güvenilir bir kılavuzdur. V-Label ile şirketler şeffaflık ve netliği teşvik etmektedir. Standartlaştırılmış kriterler, V-Label’ın tüm Avrupa’da vegan ve vejetaryen ürünler ve hizmetler için benzersiz bir kalite etiketi olmasını sağlamaktadır. 

V-Label, Avrupa’daki vegan ve vejetaryen etiket kategorisindeki tek bağımsız kurumdur. V-Label etiketi alan ürünler tüm üretim aşamaları ve içerikleri yönünden denetlenmektedir. Bu sebeple V-Label etiketi tüketicilere zaman kazandıran kolay ve güvenilir bir göstergedir.  https://www.v-label.eu/tr

Et içermeyen gıda ve diğer ürünler vegan kabul edilir. Bir ürünün ya da gıdanın vegan kabul edilmesi için hayvanlardan üretilmemiş olması ve hayvansal içeriğe sahip olmaması gerekir. Bununla ilgili tüm üretim ve işleme adımları da dikkate alınır. 

Türkiye’nin ilk vegan margarini olan Orkide Vegan, V-Label EU sertifikalıdır. Ürün ambalajında yer alan V-Label EU logosu, formülünde hiçbir hayvansal besin maddesi içermediğinin göstergesidir. 

Sıvı yağları ve zeytinyağları ile vegan ve vejetaryen beslenmeye katkı sunan, değer katan Orkide Yağları olarak Türkiye'nin ilk vegan margarinini de üretmiş olmaktan gurur duyuyoruz. 

Orkide Vegan, vegan ve vejeteryan beslenmeyi hayat felsefesi olarak kabul etmiş olan bitkisel beslenen kişilerin yanı sıra zengin Omega 3 içeriğiyle tüm tüketicilerin tariflerinde kullanabilecekleri modern bitkisel margarindir. 

ORKİDE'YE HOŞ GELDİNİZ!

İlgi alanınıza özel içeriklerimizi keşfetmek için lütfen seçim yapınız...