Sağlıklı Kalmanın Kontrol Edilebilir Bacağı: İyi Beslenme

Sağlıklı kalabilmek birçok bileşenin bir araya gelmesine bağlı ancak bunların içerisinde en kolay yönetilebileni bence beslenme. Doğru beslenme planlı bir hayat tarzıyla desteklendiğinde yönetilebilir kontrol edilebilir bir hal alıyor dolayısıyla sağlığınızı da yönetmemizde en büyük yardımcımız oluyor. "Doğru beslenme" dediğinizde birçok kişinin ilk aklına gelen belki de diyet yapmak, ancak tabii ki doğru beslenmek bu değil. 

Bu konu ile ilgili söylenecek çok şey var ancak ben bir şef olarak herkese doğru ve iyi beslenme ile ilgili çok önemsenmediğini düşündüğüm birkaç anahtarı sunacağım: 

Her zaman doğal yollarla üretilen hammadde ve mamulleri tüketin. Hammadde ve mamullerden kastım, gıdanın ilk hali, örneğin şeftali örneğin domates, mamulden kastım ise bunların bir yemeğe dönüştürülmüş hali, örneğin domates salçası. Nasıl ki bir fabrikada kullandığımız hammadde çıkacak ürünün kalitesini etkiliyor, tükettiğiniz gıdalarda sizin sağlığınıza doğrudan etkiliyor. O yüzden tükettiğiniz gıda en doğal haline ne kadar yakın ise sizin için o kadar iyidir.

Diğer bir konu ise dışarıda yemek yemek… Bu, tabi ki herkesin zaman zaman yaptığı şeyler. Burada da dikkat edilmesi gereken konu; nasıl bir yemek yediğiniz, yani dışarıdan temin etmeyi tercih ettiğiniz yemeğin ne şekilde hazırlandığı. Ev yemekleri, lahmacun gibi geleneksel gıdalarımız ile dondurulmuş gıdalardan derlenmiş bir tabak aynı besleyiciliğe sahip olamaz. Dolayısıyla dışarıda yemek yerken de tercihiniz anında- taze hazırlanan ya da klasik gıdalardan yana olsun.

Şef olarak her zaman tercih ettiğim yaklaşım, yemeklerin en taze şekilde en iyi malzemeler ile hazırlanmasıdır. Tekniğine uygun olarak harılanmış ve yüksek kalite malzeme ile yapılmış yemeklerden herkes büyük keyif alır ve bu gıdalar daima sağlıklıdır.

Ülkemiz yemeklerinin de zenginliği ve yapım teknikleri itibariyle sunduğu çeşitlilik, bizlerin sağlıklı kalabilmesini çok destekliyor. Daima Türk mutfağına yakın durmanızı tavsiye ederim.

Kaliteli bir yaşam için iyi beslenin, sağlıklı kalın.

Şef Semen Öner

http://semenoner.com.tr/

ORKİDE'YE HOŞ GELDİNİZ!

İlgi alanınıza özel içeriklerimizi keşfetmek için lütfen seçim yapınız...