MERAK ETTİKLERİNİZ

Zeytinyağı hakkında sık sorulan soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.
Zeytinyağı çeşitleri nelerdir?
Zeytinyağı, zeytin ağacı meyvesi olan zeytin tanelerinden elde edilen, doğal hali ile tüketilebilen bir yağdır. Bu yönüyle de aynı zamanda bir meyve suyu olarak kabul edilir. Zeytinyağı; natürel sızma, natürel birinci, rafine ve riviera çeşitleriyle tüketime sunulur.

Naturel zeytinyağı; zeytinden doğal özelliklerini koruyacak bir sıcaklıkta sadece fiziksel yöntemle elde edilen ve bu doğal haliyle tüketilebilen bir yağdır. Berrak, sarı ile yeşile değişen renkte ve kendine özgü kokuya sahiptir. Naturel zeytinyağı kendi içinde ‘naturel sızma’ ve ‘naturel birinci’ olarak gruplanır. Naturel sızma zeytinyağının serbest asitlik derecesi en fazla  % 0,8’dir ve kokusunda, lezzetinde kusursuzdur. Naturel birinci zeytinyağının ise, serbest asitlik derecesi en fazla % 2’dir.

Rafine zeytinyağı; ham zeytinyağının yapısında herhangi bir değişiklik oluşmaksızın rafine edilen, sarının farklı tonlarındaki renklere sahip ve kendine özgü kokusu olan yağdır. Serbest asitlik derecesi en fazla % 0,3‘tür.

Riviera zeytinyağı; rafine zeytinyağı ile doğal halinde gıda olarak tüketilebilen naturel zeytinyağlarının karışımından oluşur. Sarıdan yeşile farklı renkte olabilir. Kendine özgü kokusu ve lezzeti vardır. En fazla % 1,5 serbest asitlik derecesi bulunur.

Naturel sızma zeytinyağı; besin değeri, lezzeti ve kokusuyla doğrudan tüketilebilir, salatalar ve soğuk mezeler için idealdir. Riviera zeytinyağı ise sıcak yemekler için önerilir. Rafine zeytinyağı ise genellikle kızartma yağı olarak kullanılmaktadır.
Zeytinyağında tağşiş edilmiş bir ürün nasıl anlaşılabilir?
Sanılanın aksine zeytinyağının buzdolabında donması ve rengi, o yağın karışım olup olmadığını göstermek için yeterli değildir. Laboratuvar ortamında yapılan kimyasal analizlerle zeytinyağında tağşiş edilme durumu anlaşılabilir. Bununla birlikte açıkta satılan zeytinyağı da doğal olmayabilir. Gıda mevzuatına uygun, kalite standartlarıyla üretilmiş markalı ve ambalajlı zeytinyağı ürünlerini tercih etmenizi öneririz.
Zeytinyağı nasıl muhafaza edilmelidir?
Zeytinyağı doğrudan güneş ışığı görmeyen serin yerlerde saklanmalıdır. Saklama için en uygun sıcaklık derecesi 14-15°C’dir. Zeytinyağı her türlü kokuyu çeker, içine alır. Bu nedenle yabancı koku olmayan yerlerde ağzı kapalı olarak muhafaza edilmelidir. Zeytinyağı, ağzı açık bırakılır ve uzun bir süre hava ile temas ederse bozulmaya başlar.
Zeytinyağında kalite unsurları nelerdir?
Sağlık dostu olan zeytinyağı; gıdadan sağlık ve kozmetik ürünlerine dek birçok alanda kullanılmaktadır. Zeytinyağı ‘oleik asit’ diye adlandırılan yağ asidi açısından çok zengin bir besindir. Oleik asidin yağ içerisinde birçok formu bulunur ancak serbest formu, ne kadar az olursa zeytinyağının lezzeti ve kalitesi o kadar çok olur. Zeytinyağı kalite kriterlerinde başta gelen asitlik derecesi, serbest oleik asit formu ile belirlenmektedir.

Ayrıca ürün etiketinde belirtilmiş olan üretim yılı, dolum yılı, son kullanma tarihi gibi diğer bilgilere dikkat edilmesi gerekmektedir. Hangi yöntemle elde edildiği hakkında bilgi, etiket üzerinden öğrenilebilir. Renk, zeytinyağı için bir kalite kriteri değildir. Zeytinyağı; hasat dönemine veya zeytin çeşidine göre farklı renklerde olabilir. Etiket üzerinde katkı veya koruyucu madde içermediğine dair detay bilgileri de görebilirsiniz.
Zeytinyağı neden faydalıdır ve
Zeytinyağı, zeytin ağacı meyvesi olan zeytinlerden doğal yöntemler ile üretilir. Bu nedenle aynı zamanda doğal bir meyve suyudur.

Zeytinyağının sağlık dostu olduğuna dair birçok araştırma bulunur. Zengin içeriği ile bağışıklık sisteminin dostu olan zeytinyağı, polifenol bileşiklerden de oldukça zengindir. Aynı zamanda içeriğinde tokoferol yani E vitamini bulunmaktadır. A, D, E, K vitaminleri yönünden zengin olan zeytinyağı, kanserle ilişkilendirilen serbest radikallere karşı savaşan antioksidanlar yönünden iyi bir kaynaktır. Zeytinyağı, omega-6 ve omega-3 yağ asiditesini de düzenler ve dengeler.

Zeytinyağının içerdiği polifenollerin, fenoliklerin ve flavonoidlerin güçlü antioksidan özelliklerine sahip oldukları ve düşük konsantrasyonlarda bile kanser hücrelerinin çoğalmasını engelledikleri bilinmektedir. Zeytinyağlarının güçlü antioksidan aktiviteleri, günlük hayatta hava kirliliği, çevre kirliliği, stres, sigara, kötü beslenme ve birçok etkinin vücutta yarattığı serbest radikallerin oluşumunu önlediği ve bu oluşumları yok ettiği bilinmektedir.

Oleik asitce yoğun yağ asitidir. Daha sağlıklı olan doymamış bir asittir. Kardiyovasküler hastalıkları önler, kandaki iyi kolesterol seviyesini artırır ve kötü kolesterol seviyesini düşürür. Kalp damar hastalıklarında etkili olduğu gibi özellikle Akdeniz tipi beslenme önerilerinin kaynağı zeytinyağıdır.

ORKİDE'YE HOŞ GELDİNİZ!

İlgi alanınıza özel içeriklerimizi keşfetmek için lütfen seçim yapınız...